Jedzenie odgrywa ogromną rolę w profilaktyce przeciwpróchniczej. Rodzice mogą mieć ogromny wpływ na to, co i kiedy jedzą nasze dzieci. Żywność, która jest mniej szkodliwa dla zębów, charakteryzuje się tym, że szybko się rozpuszcza i nie zostaje długo w jamie ustnej. Do tej grupy pokarmów należą: surowe owoce, surowe warzywa. Niektóre pokarmy jak np. mleko, ser, zboża mogą mieć czyszczące działanie na zęby i tym samym mogą hamować próchnicę. Spożywanie tych produktów nie oznacza, że możemy zapomnieć o szczotkowaniu zębów po posiłkach.
„Złe jedzenie”
Wszystkie pokarmy, które są lepkie, konserwowane, sztucznie utrwalane nie są zdrowe dla zębów. Te pokarmy przyklejają się do nich lub zaklinowują między zębami i pozostają tam przez dłuższy czas. Spróbuj uniknąć dawania dzieciom ciastek, cukierków, chipsów, szczególnie w środku dnia, kiedy mycie zębów jest niemożliwe. Na końcu artykułu znajduje się lista „dobrych” i „złych” pokarmów.
Węglowodany a zęby
Węglowodany są ważną grupą składników odżywczych, które organizm młodego człowieka potrzebuje, żeby rosnąć i być zdrowym. Węglowodany złożone zawarte np. w zbożach są rozkładane głównie w żołądku, gdzie nie mogą uszkodzić zębów. Cukry proste np. sacharoza, cukier rafinowany są największym źródłem pożywienia dla bakterii.
Częstotliwość posiłków
Ważne jest nie tylko co jemy, ale również jak często. Jeżeli dzieci jedzą przekąski między głównymi posiłkami, poziom kwasu w ich ustach będzie wysoki. Kiedy czas regularnych posiłków jest ustalony w ciągu dnia, niszczenie szkliwa nie jest procesem stałym, gdyż organizm ma możliwość obrony. Oczywiście nie można zawsze odmawiać dzieciom przekąsek. Można za to wybrać i dawać dzieciom słodkie przekąski po głównych posiłkach, kiedy zęby będą wkrótce wyczyszczone. Między posiłkami można zaproponować dzieciom surowe, niekonserwowane, zdrowe posiłki. Większość dzieci woli podjadać cały dzień niż jeść trzy solidne posiłki. Wiąże się to z ciągłą obecnością kwasu w jamie ustnej. Im wcześniej nauczymy dzieci jeść zdrowo, tym większe są szanse na zdrowe zęby.
Przekąski lubiane przez dzieci, które nie niszczą zębów:
- świeże owoce: jabłka, pomarańcze, banany, truskawki, jagody, winogrona
- świeże warzywa: marchew, papryka, seler, rzodkiewka, ogórek, kalafior
- pomysł na drugie śniadanie: twarde sery, jogurt, szynka, jajko gotowane na twardo
- przekąski na przyjęcie: orzechy pistacjowe, owoce z jogurtem, popcorn, oliwki, napoje dietetyczne
Przekąski, które powodują próchnicę:
- cukierki: lepkie cukierki typu toffi, twarde cukierki, lizaki
- chipsy ziemniaczane, rodzynki, suszone owoce, słodzone płatki do mleka, gazowane napoje, ciasteczka, żelki
Ponieważ nie możemy zupełnie pozbawić dzieci tych smakołyków możemy je podawać bezpośrednio po posiłkach głównych. Wtedy podczas szczotkowania zęby zostaną oczyszczone z węglowodanów, które mogą spowodować próchnicę.