Jaki typ pieluszki będzie najlepszy dla naszego dziecka? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, musimy zacząć od podstawowego rozróżnienia: istnieją dwa podstawowe rodzaje pieluch – jednorazowe oraz wielorazowe. Jeszcze kilka lat temu większość rodziców decydowała się na zakup tych pierwszych, uznając je za wygodniejsze i bardziej higieniczne. Ostatnio jednak coraz bardziej popularne stają się pieluszki wielokrotnego użytku.

Pieluszki jednorazowe

Zalety

pieluchyJedną z największych korzyści wynikających ze stosowania pieluch jednorazowych jest wygoda. Można je kupić praktycznie w każdym większym sklepie czy supermarkecie. Ponadto dostępne są one w najróżniejszych rozmiarach. Dzięki temu można wybrać ten, który będzie idealnie dopasowany dla naszego dziecka.  Ponadto charakteryzują się one większą odpornością na wilgoć. Jednorazowe pieluchy są dużo bardziej chłonne niż ich materiałowe odpowiedniki i znacznie mniej przeciekają.

Okazują się one szczególnie wygodnym rozwiązaniem również w czasie podróży. Podróżowanie z małym dzieckiem czasem bywa uciążliwe, zwłaszcza, gdy przyjdzie czas na zmianę pieluchy. Dużo łatwiej jest w tym przypadku zastosować jednorazówkę, którą można po prostu szybko zmienić i wyrzucić. Kolejną ich zaletą jest łatwość w użyciu. Większość z pieluch jednorazowych wyposażona jest w paski z rzepem i gumką, które w szybki i prosty sposób można zapiąć i odpiąć, dzięki czemu ich wymienianie jest naprawdę łatwe i wygodne.

Wady

Jeśli podliczymy, ile pieniędzy wydajemy na pieluszki jednorazowe w ciągu całego roku, z łatwością zauważymy, że są one bardzo drogie. Ze względu na zawartość związków syntetycznych w ich przypadku dużo częściej dochodzi do różnego rodzaju alergii. Istnieje też ryzyko – co prawda bardzo niewielkie, a jednak jego istnienia nie można wykluczyć – zaistnienia różnego rodzaju schorzeń u dziecka. W związku z tym, że pieluszki jednorazowe nie podlegają naturalnemu rozkładowi, stanowią one dość poważne zagrożenie dla środowiska.

Pieluszki wielorazowe

Zalety

Głównym powodem, dla którego rodzice coraz częściej decydują się na zakup tego rodzaju pieluch jest troska o zdrowie dziecka. Są one wykonane z naturalnych tkanin, dlatego nie powodują alergii czy wysypek. Nie zawierają toksycznych związków chemicznych, które mogłyby być szkodliwe dla skóry naszego dziecka. Dzięki ich przewiewności, ryzyko powstawania odparzeń czy też przegrzania skóry jest dużo mniejsze niż w przypadku stosowania pieluszek jednokrotnego użytku.

Kolejną ich zaletą jest cena, która jest zazwyczaj dwa razy niższa niż jednorazówek. Oczywiście, trzeba za nie zapłacić z góry, jednak nie ma konieczności kupowania co tydzień nowych. Ponadto po okresie pieluszkowania u malucha, można je oddać albo sprzedać.

Są one nie tylko znacznie wygodniejsze dla naszego dziecka, które szybciej zaczyna rozumieć sposób działania swojego organizmu, dzięki czemu wcześniej odzwyczaja się od noszenia pieluszek.

Obecnie coraz częściej zwraca się również uwagę na względy ekologiczne. Jeśli wyobrazimy sobie czym jest dla środowiska naturalnego sześć tysięcy pieluch – czyli tyle, ile średnio potrzeba dla jednego dziecka – które nie ulegają biodegradacji, uświadomimy sobie rangę zagrożenia.

Wady

Pieluszki wielokrotnego użytku wymagają od rodziców dużo większej cierpliwości. Po pierwsze, trzeba je regularnie prać. Po drugie, ich założenie wymaga dużo więcej czasu i zręczności niż w przypadku pieluszek jednorazowych. Ze względu na słabą chłonność tkanin naturalnych, często też przeciekają. Nie za bardzo nadają się do stosowania na noc i w podróży lub podczas dłuższego spaceru. Kłopotliwym staje się również samo przechowywanie brudnych pieluszek, zanim je upierzemy.

Ceny pieluszek

W przypadku pieluszek jednorazowych najbardziej znanymi producentami, którzy od lat cieszą się zaufaniem wielu mam na całym świecie, są Procter & Gamble od pieluszek Pampers oraz Kimberly Clark od Huggies. Te pierwsze są nieco droższe, średnia cena za paczkę (72 szt.) wynosi ok. 50 zł. Za pieluszki Huggies zapłacimy kilka złotych mniej. Tańszą alternatywą będą pieluszki Happy polskiego producenta – są one również bardzo dobre jakościowo, a ich cena za paczkę wynosi ok. 35zł.

Z pieluszkami wielokrotnego użytku kwestia ceny jest trochę bardziej skomplikowana. Koszt jednej pieluchy z wymienialnym wkładem, typu All In One oraz Snap In One to średnio ok. 70zł za sztukę. Tańszym rozwiązaniem są pieluszki z kieszonką, które na aukcjach internetowych można dostać już za ok. 30 zł. Wkłady w zależności od materiału kosztują ok. 10-15zł. Istnieje też drugi typ pieluch wielorazowych, które składają się z nieprzemakalnego otulacza – w cenie ok. 40 zł – oraz pieluchy składanej lub formowanej.

Ceny pieluch składanych są bardzo zróżnicowane, wahają się między 5-20zł za sztukę. Wygodniejszym rozwiązaniem zdają się być jednak pieluchy formowane, których kształt przypomina pieluchę jednorazową. One kosztują średnio 40zł.