Skolioza – leczenie skoliozy

skoliozaLeczenie skoliozy można podzielić na kilka elementów. Pierwszy rodzaj leczenia skoliozy może być realizowany poprzez ćwiczenia rehabilitacyjne i jest realizowany u osób u których stopień skrzywienia kręgosłupa nie przekracza 10 stopni. Ten sposób leczenia skoliozy bardzo często jest realizowany u dzieci.

W sytuacji w której skrzywienie kręgosłupa znajduje się w przedziale od 20-40 stopni, wtedy stosowany jest specjalistyczny gorset ortopedyczny, którego głównym zadaniem jest powstrzymanie dalszego rozwoju choroby.

Wykrycie skoliozy u niemowląt, których skrzywienie przekracza 60 stopni jest pełno wyleczalne. Leczenie realizowane jest poprzez metodą Min Mehty. Głównym zadaniem zabiegów jest prostowanie kręgosłupa do jego prawidłowej postawy oraz kształtowanie prawidłowego wyglądu klatki piersiowej.

Skolioza – leczenie operacyjne

Leczenie operacyjne skoliozy jest zalecany w przypadku, gdy skrzywienie kręgosłupa przekracza 40 stopni wg. metody Cobba. Ze względu na kilka rodzi operacji, możemy podzielić ten proces na: operację z dostępem tylnym, operację z dostępu przedniego.

Podstawowymi zagrożeniami wynikającymi z operacji skoliozy jest ucisk na rdzeń kręgowy i naczynia krwionośne. W prawdzie objawy te występują u bardzo małego procenta operowanych pacjentów, ale mimo wszystko występują. Dodatkowym zagrożeniem mogą być powikłania anestezjologiczne oraz zakażenia.

Pamiętajmy, że skolioza, która jest nieleczona może doprowadzić do ograniczenia sprawności oraz wydolności pacjenta, trwałego kalectwa, a w skrajnych przypadkach do niewydolności krążeniowo-oddechowej, której efektem może być przedwczesna śmierć chorego.