szczoteczkaChociaż mleczne zęby służą dziecku tylko prze kilka lat, to warto jak najwcześniej pokazać mu, jak prawidłowo należy o nie dbać. Jak wyrobić u malucha nawyk mycia zębów, aby ich pielęgnacja była dla niego przyjemną zabawą?

Nauka mycia zębów to podstawa

Już od najmłodszych lat warto oswajać swoje dziecko z regularnym myciem zębów. Zaleca się rozpoczęcie nauki już w pierwszych tygodniach życia. Po nakarmieniu wystarczy odczekać dwadzieścia minut, po czym dokładnie przemyć dziąsła i język przegotowaną wodą. W tym celu sprawdzi się owinięta wokół palca gaza. Delikatne przesuwanie gazą po dziąsłach powinno się odbywać co najmniej dwa razy dziennie, szczególnie po karmieniu wieczornym. Warto wykonywać także masaż dziąseł podczas śpiewania mu piosenki.

Szczoteczki i pasty do zębów – jakie wybrać?

Gdy pojawią się pierwsze zęby, to warto zainwestować w specjalną szczoteczkę dla niemowląt. Wygodne są te zakładane na palec na początek, a później szczoteczki oznaczone symbolem od zera do dwóch. Jeśli włókna stracą kształt i swoją sprężystość, należy wymienić szczoteczkę. Wymiana jest konieczna również po każdej chorobie dziecka. Do mycia zębów wystarczy odrobina jej ilość do jednego mycia. Wraz z pojawieniem się pierwszego zęba, warto kupić pastę z fluorem, ponieważ szkliwo zębów jest bardzo delikatne i cienkie, a fluor ochroni je przed próchnicą.

Mycie zębów

Pierwsze próby mycia nie są łatwe, należy mieć na uwadze, że dziecko będzie gryźć szczoteczkę oraz zlizywać pastę. Gdy się już owsowi, należy nauczyć go poprawnej techniki. Zewnętrzną powierzchnię zębów czyści się ruchem kolistym, a od wewnętrznej strony myjemy ruchem wymiatającym. Z kolei powierzchnię żującą oraz tylną – ruchami w przód oraz w tył. Natomiast zęby przednie myjemy ruchami góra-dół, czyli pionowymi.