shantalaKto ma małe dziecko słyszał zapewne o masażu shantala. Masaż ten ma swoje korzenie w tradycji indyjskiej, jednak po raz pierwszy usłyszano o nim odfrancuskiego pisarza – położnika oraz fotografa Leboyer’ a. W roku 1976 pojawiły się również dokładne opisy i informacje o masażu Shantala w książce o tytule: „ Shantala. Un art. traditionnel: le massage des enfants, Seul. (Shantala. Tradycyjna sztuka. Masaż dzieci). Następnie sekrety masażu Shantala trafiły z Europy do USA oraz Kanady. Na amerykańskim kontynencie masaż Shanatala również zyskał ogromną popularność.

Na czym polega masaż shantala? To głównie oddziaływanie na małe dzieci. Zostalo bowiem udowodnione, że regularne masaże dziecka mają niezwykle pozytywny wpływ nie tylko na samo dziecko, ale również na jego matkę, czy tez inną osobą, która dany masaż wykonuje.

Od czego zacząć masaż Shantala?

Najpierw zadbajmy o odpowiednie warunki. Masaż powinien być wykonywany w pomieszczeniu ciepłym – dziecko bowiem zostanie rozebrane do naga., Ciepłe powinny być również olejki do masażu. Masaż Shantala najlepiej wykonywac przed samą kąpielą – wtedy można zmyć nadmiar olejku z ciała dziecka.
Najlepiej jednak jak masaż Shantala jest wykonywany rano. Wartojednak powtórzyć go wieczorem. Ważne jest również to w jakiej pozycji masowane jest dziecko. W czasie masażu bowiem jest przekazywana pozytywna energia. Postaraj się więc będąc osoba masującą siedzieć na ziemi z wyprostowanymi nogami.