stomatologGdy próchnica zaatakuje ząbki konieczna jest wizyta u dentysty. Większość dorosłych ma zazwyczaj niemiłe wspomnienia z takich wizyt i swoim strachem „zarażają” dzieci mówiąc np. „Nic się nie bój, to nie będzie bolało”. Dzieci, które jeszcze nie były w gabinecie nie kojarzą go z bólem czy nieprzyjemnościami. Ale gdy ktoś z dorosłych wypowie takie zdanie, dzieci będą zastanawiać się, czy to nie jest coś strasznego skoro rodzice tak często powtarzają „to nie będzie bolało”.

Niektóre dzieci dowiadują się o „strasznym dentyście” od koleżanek i kolegów, którzy mają za sobą nieprzyjemną wizytę u dentysty (zazwyczaj, gdy ząb bolał). Takie dzieci muszą osobiście przekonać się, że to nic strasznego, a w momencie, gdy ząb nie boli wizyta u dentysty to przyjemność.

Najtrudniej jest zapanować nad strachem dzieciom, które osobiście doznały bólu podczas poprzedniej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Dla nich nawet przekroczenie progu gabinetu i widok osoby w białym fartuchu jest lękiem nie do pokonania. Dentysta musi przekonać małego pacjenta, że zabiegi stomatologiczne nie zawsze są bolesne. Podczas leczenia dzieci zawsze zakładam kolorowy fartuch z naszytymi aplikacjami zabawnych zwierzątek. To jeden ze sposobów nawiązania pierwszego kontaktu z dzieckiem.

PIERWSZA WIZYTA W GABINECIE

Każda pierwsza wizyta u dentysty powinna być wizytą adaptacyjną. Dziecko zapoznaje się z personelem i sprzętami w gabinecie. Podczas tej wizyty lekarz „liczy zęby” małego pacjenta, przy jego czynnym udziale, a przy okazji kontroluje stan zębów. Dziecko dowiaduje się o robaczkach, które mogą zamieszkać w jego ząbkach, o słodyczach, które dodają robaczkom (czyli bakteriom) siły oraz o sposobach pozbywania się ich z zębów. Bardzo pomocne są tutaj książeczki obrazujące dziecku nasze opowieści. Rodzice otrzymują instrukcję, jak prawidłowo dbać o zęby i poznają sposoby ich zabezpieczania. Jeżeli dziecko ma próchnicę, oczyszczanie zęba przeprowadza się zazwyczaj na następnej wizycie. Kiedy dziecko po zejściu z fotela otrzyma drobny upominek, bardzo chętnie wróci do nas na następną wizytę. Wiele mam mówiło mi, że ich dzieci nie mogą doczekać się kolejnej wizyty w moim gabinecie.

Czasami rodzice nalegają, aby już na pierwszej wizycie wyleczyć ząb. Zależy to jednak od samego dziecka. Jeżeli jest wyraźnie przeciwne, leczenie musimy przeprowadzić na kolejnej wizycie. Nie wolno wykonać żadnych zabiegów na siłę, nawet na wyraźne życzenie rodzica. Takie działanie na zawsze pozostanie w pamięci dziecka. Jeżeli młody pacjent wyrazi chęć „oczyszczenia ząbka” zaczynam zawsze od najmniejszej „dziurki”. Mam wtedy pewność, że dziecko nie będzie czuło bólu podczas usuwania próchnicy. W przypadku, gdy pierwsza wizyta jest spowodowana bólem zęba i użycie wiertła może ten ból spotęgować, używam specjalnych narzędzi ręcznych lub abrazji powietrznej.

Abrazja – to czyszczenie próchnicy za pomocą „piasku” czyli tlenku glinu wyrzucanego pod wpływem sprężonego powietrza z końcówki, która nie dotyka zęba. Jest to metoda bezpieczna i bezbolesna.

Bardzo ważne jest, aby z zabiegów, które wyglądają czasami przerażająco, zrobić wspaniała zabawę. Nigdy nie używam w rozmowie z dzieckiem słów: „wiercenie”, „borowanie”. Zastępuje je np. „mycie ząbka wodą lub dmuchanie wiaterkiem, aby wyrzucić robaczki”. Zawsze tłumaczę dziecku, co będę robiła używając prostych słów kojarzących się z czynnościami z życia codziennego i pokazuję jak to będzie wyglądało. Niektóre dzieci nie są zainteresowane tym co robię i wolą np. oglądać kreskówki w telewizorze umieszczonym przy fotelu. Jest to doskonały sposób odwrócenia uwagi dziecka. Zapatrzone w ekran, na którym widzi swoich bajkowych ulubieńców, posłusznie wykonuje nasze polecenia. Nowością są kolorowe wypełnienia. Maluch może wybrać sobie wypełnienie w kolorze różowym, niebieskim, zielonym czy pomarańczowym i pochwalić się kolegom zdrowym, kolorowym ząbkiem.

W mojej praktyce działa już od kilku lat „Klub dzieci bez ubytku”. W gablotce wiszącej w poczekalni i gabinecie są umieszczone zdjęcia dzieci, które mają zdrowe zęby lub zęby już wyleczone. Każde dziecko wstępujące do klubu otrzymuje dyplom i nagrodę. Jest to dodatkowa zachęta do wyleczenia wszystkich zębów.

JAK POSTĘPUJE SIĘ, GDY LECZENIE MOŻE BYĆ BOLESNE?

W przypadku, gdy lekarz musi wykonać bolesny zabieg konieczne jest znieczulenie miejscowe (znieczulenie komputerowe) lub zastosowanie tzw. gazu rozweselającego (podtlenku azotu). W wyniku podawania mieszaniny podtlenku azotu i tlenu pacjent zostaje wprowadzony w stan fizycznego odprężenia, jest podatny na hipnotyczne sugestie przy całkowitym zachowaniu świadomości, następuje osłabienie wrażliwości na ból. Po zabiegach przy użyciu tej metody pacjenci nie pamiętają tego co działo się w gabinecie. Pamiętają jedynie sen lub nasze sugestie hipnotyczne. Jest to bardzo bezpieczna i skuteczna metoda pozbywania się lęku przed bólem, zwłaszcza u młodych pacjentów.

Sprawdź też na www.galeriasmakow.com.pl co Twoje dziecko powinno jeść.