Specyficzne trudności w nauce Dysleksja, ADHD forum pomoce
SpeT  
serwis poświęcony trudnościom w uczeniu się
Zarejestruj się |  Zaloguj się  

W naszym serwisie można znaleźć narzędzia diagnostyczne oraz materiały dotyczące dysleksji, autyzmu, problemów logopedycznych oraz ADHD. Znajdują się tu definicje, informacje o przyczynach, sposobach postępowania, organizacjach w których można szukać pomocy, a także o przepisach, regulujących obowiązki szkół i innych placówek edukacyjnych.


Dostępne narzędzia diagnostyczne:
Test dysleksji
Test ADHD

Szczegółowe opracowania:
Dysleksja
zaburzenie będące przyczyną trudności szkolnych, objawiających się kłopotami w czytaniu, bezbłędnym i czytelnym pisaniu oraz uczeniu się matematyki na sposób szkolny (więcej...).
ADHD
zaburzenie psychiczne u dzieci związane z nieprawidłowościami w zachowaniu, prowadzące do trudności szkolnych i trudności w kontaktach z otoczeniem. Zachowanie dzieci z ADHD cechuje słaba zdolność do koncentrowania uwagi na zadaniu, nadmierna ruchliwość i brak kontroli własnych impulsów (więcej...).
Artykuły:
Badania eksperymentalne nad dysleksją rozwojową.
Instytut Biologii Doświadczalnej PAN rozpoczyna - we współpracy z Polskim Towarzystwem Dysleksji oraz Ministerstwem Edukacji Narodowej - badania eksperymentalne nad dysleksją rozwojową. Badania prowadzone są w ramach współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej projektu "Specjalistyczne stanowiska do wczesnego diagnozowania dysleksji oraz chorób neurodegeneracyjnych".
Akademia Twórczych Inspiracji
Fundacja "Flower of Life" zaprasza nauczycieli, pedagogów i psychologów do udziału w projekcie "Akademia Twórczych Inspiracji w pokonywaniu barier edukacyjnych dzieci z dysleksją, ADHD i problemami emocjonalnymi" organizowanym przez Fundację we współpracy z Urzędem Marszałkowskim woj. Mazowieckiego.
W poszukiwaniu przyczyn błędów ortograficznych popełnianych przez dzieci.
Część błędów ortograficznych popełnianych przez dzieci ma swoje głębokie uzasadnienie w niezgodności polskiej wymowy z zapisem. W wymawianym słowie japko nie słychać ani b ani ł, pojawiają się wyłącznie w zapisie. Ten artykuł jest właśnie o tym.
Ćwiczenia motoryki małej
To pierwszy z czterech zestawów ćwiczeń opracowanych przez nas jako wskazówki dla rodziców, chcących samodzielnie pracować z dziećmi. Zaczynamy od motoryki małej, będą również ćwiczenia motoryki dużej, zabawy rozwiające analizę wzrokową i zabawy rozwijające analizę słuchową. Proszę ich szukać wśród artykułów w dziale Informacje.
Ćwiczenia rozwijające funkcje słuchowe i językowe
Zestawów ćwiczeń ciąg dalszy. Proszę pamiętać, że są to raczej idee, niż gotowe rozwiązania, szczegóły warto dopasować do zainteresowań dzieci.
Zabawy rozwijające analizę wzrokową
Zestawów ćwiczeń ciąg dalszy. Proszę pamiętać, że są to raczej idee, niż gotowe rozwiązania, szczegóły warto dopasować do zainteresowań dzieci.
Zabawy rozwijające motorykę dużą
Zestawów ćwiczeń ciąg dalszy. Proszę pamiętać, że są to raczej idee, niż gotowe rozwiązania, szczegóły warto dopasować do zainteresowań dzieci.
Dysleksja - najkrótsze wprowadzenie
Na stronach BPP - producenta programów wspomagających terapię pedagogiczną - pojawiło się opracowanie pt. Najkrótsze wprowadzenie - co to jest dysleksja.
Ocenianie dyslektyków w szkole
Cytat z grupy pl.soc.dzieci.starsze - list i dość szczegółowe odpowiedzi na zadane w nim pytania.
ADHD - wstrząsający list Pawła...
Ten tekst został przysłany na adres publikacje@spet.info.pl. Usunęliśmy tylko kilka literówek.
Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji
Jak co roku z okazji Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji spotkamy się w Dniu Otwartego Poradnictwa - tym razem 8 października 2005 r. w godzinach 10.00-17.00 w Szkole Podstawowej nr 312 na Gocławiu i w poradni "Edukacja" na Bielanach.
Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji - Szczecin
23 października w Szczecinie odbędzie się festyn "Pokonać dysleksję", organizowany przez Zarząd Szczecińskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Dysleksji.
Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji
W dniach od 27 września 2004 r. do 3 października 2004 r. odbędzie się Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji. Z tej okazji 2 października 2004 r. w godzinach od 10 do 17 Warszawski Oddział Nr 1 Polskiego Towarzystwa Dysleksji oraz Kuratorium Oświaty w Warszawie organizują Dzień Otwartego Poradnictwa.
Czas na badanie przesiewowe Skalą Ryzyka Dysleksji!
Zbliża się moment, w którym powinno się zbadać zerówki i klasy pierwsze Skalą Ryzyka Dysleksji. Dla zerówek najlepszy jest przełom października i listopada, dla klas pierwszych - wrzesień.
Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji
Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji odbędzie się w dniach 29 września - 4 października 2003 r. Na razie wiemy o akcjach, jakie będą miały miejsce w Warszawie i Szczecinie.
 
  Publikacja materiałów

W naszym serwisie udostępniamy możliwość publikacji materiałów o tematyce związanej z problemami edukacyjnymi. Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt z nami pod adresem publikacje@spet.info.pl


Projekt graficzny i techniczny strony: Barrteck.
Szybki skok do najkrótszego wprowadzenia: dysleksja





Dyslektyk 2