Specyficzne trudności w nauce Dysleksja, ADHD forum pomoce
SpeT  
serwis poświęcony trudnościom w uczeniu się
Zarejestruj się |  Zaloguj się  

Temat: czy mam jakąś formę dysleksji?
Autor: Kamila KozickaData: 18-10-2004 14:37:04
Witam,
bardzo proszę o poradę.
Mam 26 lat i problem z pisaniem. Właściwie od zawsze zmieniam kolejność liter w słowach i cyfr w datach, np. piszę "żótły" zamiast "żółty", "żanda" zamiast "żadna", "1978" zamiast "1798" itd. Zawsze miałam problem z zapamiętywaniem dat i liczb, zmieniałam w nich kolejność cyfr, nawet kiedy je przepisywałam, nie wspominając o pisaniu z pamięci. Z zapamiętaniem słów nie miałam problemu, bo od dziecka dużo czytam; jeśli zamienię litery, zaraz to zauważam i poprawiam. Nigdy nie miałam problemów z ortografią, dlatego też nigdy nie przyszło mi do głowy, że mogę mieć dysleksję; kłopoty z historią i matematyką przyjmowałam jako naturalne. Piszę do Państwa, ponieważ ostatnio pogłębiły się moje kłopoty z pisaniem, a jestem w trakcie pisania pracy magisterskiej i jest to bardzo dokuczliwe. Piszę na komputerze, ale, jak nigdy nie miałam z tym problemów, a jedynie z pisaniem ręcznym, tak teraz pojawiły się problemy również z pisaniem na klawiaturze, i to dość duże (mnóstwo literówek). Jakoś sobie z tym radzę, bo jestem bardzo dokładna i sprawdzam po sobie trzy razy, ale może jest na to jakaś inna rada?
Muszę dodać, że noszę okulary (-4), jestem zagrożona jaskrą, być może mam lekki astygmatyzm (opinia jednego okulisty, niepotwierdzona przez innych).
Będę bardzo wdzięczna za poradę, pozdrawiam!
 
Temat: Odp: czy mam jakąś formę dysleksji?
Autor: Marcin BorkowskiData: 19-10-2004 02:12:37
Dysleksji wykluczyć się nie da, ale nie sądzę, żeby można było z nią coś zrobić. Terapia ma sens w przypadku dzieci, już w przypadku nastolatków jej skuteczność jest problematyczna, po 20-tce gra już chyba zupełnie nie warta świeczki.
Szukałbym innych przyczyn. Może przemęczenie? Słaby wzrok raczej nie pownien rzutować na popełnianie błędów przy używaniu klawiatury, chyba, że ktoś pisze jednym palcem :)
Pozdrawiam,
MB
 
Żeby dodać swoją odpowiedź musisz być zalogowany.
Opuść wątek.
Projekt graficzny i techniczny strony: Barrteck.
Szybki skok do najkrótszego wprowadzenia: dysleksja

Dyslektyk 2